Dzień Barwy 2021
BARWA W KOMUNIKACJI WIZUALNEJ
Konferencja 19 listopada 2021

Organizatorzy:
Katedra Przestrzeni i Barwy oraz Katedra Komunikacji Wizualnej
Wydziału Form Przemysłowych
Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Wstęp wolny

Komunikacja wizualna stanowiła zawsze ważny, jeśli nie najważniejszy, sposób społecznego oddziaływania. Wiek XXI nadał jej jeszcze większy zasięg i siłę. Informacja wizualna umożliwia funkcjonowanie naszych społeczeństw w aspekcie publicznym, zawodowym i prywatnym. Dzielimy się obrazami. Firmy, za pomocą swojego wizerunku, walczą o uwagę klientów. Media elektroniczne zbudowały złożony system nawigacji za pomocą znaków i symboli.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele informacji jest przekazywanych przez barwę. Dzieje się tak po części dlatego, że percepcja barwy wyprzedza w mechanizmach widzenia percepcję kształtu. Barwa oddziałuje na emocje, powodując szybką, spontaniczną reakcję. Reakcja ta jest często podświadoma – kolor nie jest zjawiskiem nad którym się zastanawiamy. Barwy przyciągają uwagę, porządkują, ułatwiają zapamiętywanie, informują, tworzą nastrój, kształtują wizerunek i mają znaczenie symboliczne. Mechanizmy ewolucyjne zaopatrzyły człowieka w zdolność rozpoznawania kolorów, aby ułatwić mu przetrwanie. Czy możemy wyobrazić sobie nasze otoczenie wyłącznie w skali szarości?
W trakcie konferencji Dzień Barwy 2021 „Barwa w komunikacji wizualnej” swoje refleksje zaprezentują projektanci wzornictwa, graficy, filmowcy, artyści wizualni. Organizatorami tegorocznej edycji Dnia Barwy są Katedra Przestrzeni i Barwy oraz Katedra Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie.
Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konferencji w formie stacjonarnej w auli ASP. Po dwuletnim okresie zdalności gorąco pragniemy spotkać się bezpośrednio ze wszystkimi miłośnikami koloru. Rejestracja uczestników nastąpi bezpośrednio przed konferencją, z zachowaniem wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Ilość miejsc jest ograniczona.
Konferencja będzie również transmitowana na kanale vimeo

DZIEŃ BARWY 2021 odbywa się w ramach Open Eyes Art Festival
Więcej o wydarzeniu:

Partnerzy: