logo-asp-wfp

Dzień Barwy 2018
BARWA WE WZORNICTWIE
Konferencja 30 listopada 2018

Wydział Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Smoleńsk 9, 31-108 Kraków

wstęp wolny

Potencjał, jaki posiada barwa w naszym otoczeniu jest często niedoceniany. Ma ona ogromny wpływ na nasze samopoczucie w domu i w przestrzeniach publicznych, przeciwdziała depresji, poprawia orientację i ułatwia zapamiętanie niezliczonych informacji, które nas otaczają. Piękne barwy „uwodzą” nas w sklepach, zachęcając do zakupu różnych produktów. Człowiek odczuwa wrodzoną potrzebę koloru. Dlatego harmonia barw wokół nas jest wartością, o którą musimy dbać. Projektanci i architekci są w dużym stopniu odpowiedzialni za kolorystykę polskich wnętrz, ulic i architektury. Niestety, wydziały projektowe nie zawsze zapewniają swoim studentom odpowiednie przygotowanie w tym zakresie. Również odbiorcy designu powinni posiadać wiedzę i smak estetyczny, które pozwolą im dokonywać dobrego wyboru.
W roku 2013 pracownicy Katedry Przestrzeni i Barwy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie po raz pierwszy zorganizowali konferencję „Dzień Barwy”, dotyczącą szeroko rozumianej tematyki barwy i projektowania kolorystyki, która w zamierzeniu miała mieć charakter cykliczny. Stanowiła ona nieformalną kontynuację „Dni Barwy” organizowanych wcześniej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Od tego czasu odbyły się w Krakowie już trzy „Dni Barwy”. Naszym pragnieniem jest zaproszenie do dyskusji zarówno polskich projektantów i naukowców, jak i znakomitych gości zagranicznych, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Konferencje są adresowane nie tylko do projektantów, ale również do studentów oraz wszystkich, którzy chcieliby się na temat barwy nieco więcej dowiedzieć.
Konferencja Dzień Barwy 2018 odbędzie się w piątek, 30 listopada na Wydziale Form Przemysłowych, przy ulicy Smoleńsk 9. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte, w ramach dostępnych na sali wykładowej miejsc. Konferencja jest jedną z imprez, które odbywają się w ramach miejskiego projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”.

Partnerzy: