logo-asp-wfp

Dzień Barwy 2019
BARWA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
Konferencja 22 listopada 2019

Wydział Form Przemysłowych
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Smoleńsk 9, 31-108 Kraków

wstęp wolny

W latach pięćdziesiątych XX wieku 30% światowej populacji żyło w miastach, obecnie jest to już ponad połowa a przewiduje się, że pod koniec XXI wieku będzie to nawet ponad 85%. I jeżeli poza miastami to natura kształtuje kolory krajobrazu, w miastach autorami palety barw, które nas otaczają, są ludzie.
Piąta edycja konferencji Dzień Barwy będzie dotyczyła roli i znaczenia barwy w przestrzeni publicznej. Barwa w przestrzeni publicznej oddziałuje na nas na wiele sposobów. Donald A. Norman, amerykański psycholog kognitywista, autor książki „Wzornictwo i emocje”, wyróżnił trzy poziomy przetwarzania informacji przez człowieka: pierwotny, behawioralny i refleksyjny. Na tych poziomach rozważać można również oddziaływanie barwy. Kolor może nas aktywizować lub zniechęcać do działania, ułatwiać orientację przestrzenną lub ją utrudniać, ostrzegać, uwodzić, budzić refleksje, przynosić doznania estetyczne a w dłuższej perspektywie budować tożsamość i dziedzictwo kulturowe.
W trakcie tegorocznego Dnia Barwy głos na temat barwy w przestrzeni publicznej zabiorą designerzy, architekci, artyści, konserwatorzy dzieł sztuki, architekci krajobrazu, przedstawiciele nauk społecznych oraz historycy sztuki.
Naszym zagranicznym gościem będzie dr Xavière Ollier z Nacarat Color Design, projektantka, specjalizująca się w kompleksowym opracowaniu kolorystyki architektury i elementów wyposażenia miast południowej Francji.
Celem spotkania będzie również dyskusja na temat roli, jaką może odgrywać barwa w przestrzeni polskich miast a w szczególności Krakowa, miejsca o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i historycznym a równocześnie prężnie rozwijającej się współczesnej metropolii.

Konferencja odbywa się w ramach festiwalu „Sztuka do Rzeczy – design w Krakowie”.

Partnerzy: